Rum Laodi – destylarnia z Laosu
Rhum Laodi – Naxon, Pref. Wientian – Laos
Kolejna ciekawa destylarnia spotkana podczas The UK RumFest ???
Do tej pory z tamtych stron geograficznych doświadczyłem jedynie rumy Mekhong i Phraye z Tajlandii oraz Samai z Kambodży. Rum Laodi jest kolejnym na liście rumów azjatyckich. Odniosłem natomiast wrażenie, że Laodi jest jakby trochę świeższy, lżejszy i bardziej kwiatowy.
Plantacja oraz destylarnia zlokalizowane są na bardzo żyznych glebach terenów rolniczych w sąsiedztwie rzeki Mekong na pograniczu Laosu i Tajlandii około 45km od stolicy Laosu, Wientianu. Daje to z jednej strony pewne możliwości turystyczne (destylarnia jest otwarta dla odwiedzających), ale jednocześnie nie wpływa bezpośrednio urbanistycznie na walory rolniczej natury regionu.
Zbiory trzciny cukrowej obywają się tu w okresie od grudnia do kwietnia. W pozostałej części roku z uwagi na klimat monsunowy nie pozwalają na to warunki pogodowe, gdyż to pora gwałtownych deszczy tropikalnych. Taki klimat, sąsiedztwo rzeki oraz wspomniana żyzna gleba powodują, że trzcina ta jest mięsista, słodka oraz z dużą zawartością soków.
Rum Laodi powstaje z soku z trzciny cukrowej, która rośnie na ekologicznej plantacji bez użycia środków chemicznych.
Podczas produkcji zostaje zastosowana destylacja próżniowa (jak w przypadku perfum), dzięki której zostaje zachowanych więcej walorów zapachowych z powodu niższej temperatury wewnątrz. To stanowi pewne wyróżnienie nie tylko wśród rumów azjatyckich, ale i wielu na świecie.
Biały rum leży 2 lata w zbiornikach ze stali nierdzewnej, natomiast ciemny uzyzkuje się poprzez dodanie do tych zbiorników kawałków prażonego francuskiego dębu i zostawia na 3-4 lata. Dzieje się tak przede wszystkim z powodów ekonomicznych. Natomiast pomimo takiego zabiegu, w połączeniu z metodą destylacji próżniowej, ostatecznie daje to bardzo ciekawy efekt końcowy.
Nazwa „Laodi” to nic innego, jak połączenie dwóch wyrazów: Lao = Laos oraz di = ukłon, więc w wolnym tłumaczeniu można określić go właśnie „Ukłonem Laosu”.
Rum Laodi Brown
– Zapach: rodzynki, wanilia
– Smak: morela, miód, karmel
– Finisz: trochę pikantny, ananasowy.
Rum Laodi White
– Zapach: miód, mięta, trzcina cukrowa
– Smak: pikantny, ananas, owoce egzotyczne
– Finisz: lekko wytrawny, ziemisty, trawiasty.