Mount Gay The Madeira Cask Expression – Rum Explorer

Na pierwszą wzmiankę o nim trafiłem ze 2-3 miesiące temu. Potem w ferworze działań zupełnie zapomniałem. Jak zobaczyłem go na stoisku festiwalowym w Berlinie, nie czekałem sekundy. Później okazało się, że była to ostatnia butelka. Moja reakcja była na tyle ekspresyjna, że obsługa stoiska sama zaproponowała mi porządnego drama, mimo że tak naprawdę go nie chciałem. Nie wiem, może myśleli, że dzięki temu się uspokoję 😃

Mount Gay Master Blender Collection
The Madeira Cask Expression

Piąty element bardzo ciekawej serii od tego producenta dopełniający istniejące pozycje:
– Mount Gay Pot Still
– Mount Gay Andean Oak Cask
– Mount Gay The Port Cask Expression
– Mount Gay The Peat Smoke Expression
i teraz wspomniany:
– Mount Gay The Madeira Cask Expression

Tu można by się zastanowić, czego brakuje jeszcze do kompletu, co mogłoby być świetnym dalszym uzupełnieniem? Może z galopująco rosnącą popularnością High Ester? Może Sherry? Koniak? Może beczka z innego egzotycznego drzewa? Czuję, że oni już od bardzo dawna wiedzą, co gdzie i kiedy. Nam pozostaje jedynie czekać na kolejne wieści.

Jak ogólnie wiadomo, MG wypuszcza głównie rumy mieszane. Zarówno na etapie destylacji jak i starzenia. Nie oznacza to jednak, że nie kombinują z najróżniejszymi opcjami i konfiguracjami, co potwierdziła nam sama Trudiann podczas niedawnej degustacji.
Rum ten został wydestylowany kolumnowo i zalany w 2015 roku do beczek po wytrawnej Maderze, w których spędził kolejne 6 lat starzejąc się w klimacie tropikalnym Barbadosu. Finalnie zostało napełnionych 2706 butelek z mocą 55% alkoholu. Nie zawiera żadnych dodatków słodzących i barwiących oraz nie był filtrowany na zimno.

WYGLĄD
Zważywszy na brak dodatków, pochylenie się nad kolorem nabiera większego sensu, niż w sytuacji, gdy nie mamy takiego zapewnienia. Nie za ciemny, odcienie bursztynu. Sprawia wrażenie delikatnie oleistego, o czym świadczą też łezki na kielichu. Lubię gdy są, a jeszcze bardziej, gdy wiem, że nie są one z cukru 🙂

ZAPACH
Czerwone, zgniecione dojrzałe, na drugim nosie delikatnie psujące się winogrona, wanilia, karmel, mokre drewno, delikatny pieprz, śliwka węgierka, bardzo delikatna skóra, słodki owoc.

SMAK
Początkowa delikatna pieprzność szybko ustępuje wszystkim wspomnianym wyżej zapachom. Na drugim łyku robi się delikatny, słodkawy z bardzo przyjemnym akcentem owoców leśnych, ale również cierpkich egzotycznych, suszonych owoców i miodu. Jego profil ulega zmianie w trakcie picia.

FINISZ
Chyba określę go średnio-długim, mimo że po kilkunastu minutach wciąż czuję w przełyku delikatne mrowienie. Niestety jest na tyle przyjemny i ciekawy, że chcesz dolać sobie kolejnego drama, aby przedłużyć jego trwanie. Wciąż przewaga winnych nut, troszkę dębiny na dalekim finiszu delikatny karmel i wanilia.
Kurcze, no fajne to jest! 🥃😋

Absolutnie nie żałuję zakupu!
Cena za butelkę wyniesie około 800zł, i jak zawsze będzie się wahać zależnie od źródła. Czy będzie dostępna w Polsce? Szczerze na tym etapie nie wiem. Czy będzie dostępna na degustacji – tak. Nie wiem jeszcze w jakiej konfiguracji lub towarzystwie jakich rumów, ale będzie na pewno. Jak to mówią – stay tuned 🙂


#RumExplorer #MountGay #Madeira #tasting #TheMadeiraCaskExpression #MasterBlender

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*